سیر تا پیاز مراحل ساخت سوله

سیر تا پیاز مراحل ساخت سوله

باید در نگاه اول اینطور گفت که سوله سازه هایی هستند که اغلب کاربرد صنعتی دارند و برای ایجاد فضایی مجزا از محیط بیرونی جهت کاربری های مختلفی ایجاد می شوند.ساخت سوله از مراحل مشخصی تشکیل شده است که مهمترین آن طراحی سازه های سوله است.

ساخت سوله با توجه به نوع کاربری و انواع مختلف سوله ها، ویژگی های مختلفی دارد. در این مقاله با معرفی سوله و انواع کاربری های آن، به ساخت سوله و توضیح مراحل ساخت آن نیز می پردازیم تا با این مقوله بیشتر آشنا شویم.

سوله چیست؟

سوله در واقع سازه هایی است که از جنس فلزی می باشد و با توجه به محاسبات فنی در طراحی با سقف های شیب دار ساخته می شوند. این سازه ها در انگلیسی به Gable Bents یا Ridge Bents معروف هستند که در کل با توجه به نوع کاربری که می توانند داشته باشند، ابعاد مختلفی را در بر می گیرند. از کاربری سوله ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • استفاده در کارخانه ها
 • ساخت به عنوان انبار
 • ساخت به عنوان آشیانه و پایگاهی برای نگهداری هواپیماها
 • استفاده به عنوان مکانی برای تعمیرات وسایل بزرگ
 • استفاده به عنوان سالن های ورزشی
 • پارکینگ
 • مرغداری
 • استفاده به عنوان فروشگاه های بزرگ و کوچک

از جمله ویژگی های سوله ها می توان گفت :

 • اغلب سوله ها کاربردهای صنعتی دارند که به همین علت طراحی آن متفاوت با دیگر سازه ها می باشد.
 • قاب ها در سوله ها دارای شیب هستند و متفاوت با دیگر سازه ها می باشد.
 • سوله ها دارای دهانه های به نسبت بزرگی هستند که انواع مختلفی دارند.

ساخت سوله

از جمله مراحل ساختن سوله می توان به ترتیب به مراحل زیر اشاره نمود:

 1. تعیین کاربری سوله و زمین مورد نیاز برای احداث آن
 2. اخذ جواز شغل مرتبط با آن
 3. بکارگیری مشاوران و مهندسان خبره در ساخت اسکلت فلزی
 4. تهیه نقشه های ساخت سوله و اخذ مجوز احداث آن
 5. انجام لایه برداری، خاک ریزی زمین احداث سازه توسط پیمانکاران و مسطح سازی آن
 6. انجام آرماتور بندی و فونداسیون سازه با مشخصات نقشه های ساخت سوله
 7. گرفتن مجوز بتن ریزی
 8. بکارگیری مهندسان ناظر برای نظارت در طی مراحل ساخت سوله
 9. اجرای فونداسیون در کنار سوله سازی و اسکلت فلزی

مراحل ساخت سوله

در ابتدا برای ساختن سوله، با توجه به خواست شما، طراحی نقشه آن توسط نرم افزار های مهندسی مانند Xsteel, Archicad انجام می شود. سپس هزینه ها و زمان ساخت و استانداردهای آن بررسی می شود تا مراحل ساختن سوله مطابق با زمان بندی و برنامه ریزی پیش رود. در مرحله ابتدایی ورقه های آهنی برش داده شده و سوراخکاری می شوند تا در کنار هم قرار گرفته و توسط ابزار آلات مخصوص خود مونتاژ و خال بندی شوند. این کار با جوشکاری دستگاه های جوش CO2 و زیرپودری کامل می شود. سپس همزمان با ساخت سوله، مراحل آماده سازی زمین که عبارتند از:

 • خاکبرداری
 • تراز کردن
 • آرماتور بندی
 • بتن ریزی

اجرا شده و در نهایت فونداسیون آن انجام می شود.

در مرحله بعدی ساخت پوشش سقف سوله در انواع ورق آلومینیومی همراه با پشم شیشه و یا استفاده از ساندویچ پانل های سقفی با توجه به ویژگی هایی که فضای داخلی باید داشته باشد، از جنس های مختلف انجام می شود. سپس مراحل دیوارچینی و کف سازی سوله اجرا می شود.

دیوار چینی

در مرحله دیوار چینی، رعایت اصول دیوارکشی و نظارت بر فرآیند اجرای آن، با توجه به مهار کردن فشارهای فضای بیرونی توسط این دیوارها، بسیار مهم است تا مقاومت سوله در برابر عوامل محیطی و همچنین حوادث طبیعی مانند زلزله حفظ شود.

آخرین مرحله از ساختن سوله، مرحله کف سازی است که با استفاده از ماشین آلات و ابزارهای سنگین اجرایی می شود و لازم است ناظران و مهندسان پرناک پیمان در این مرحله از کار برای بررسی اصول آن مانند جزئیات درزها و حساسیت های ترازی و مقاومت کف در این مرحله نیز نظارت داشته باشند. با توجه به اینکه تیر ها و ستون هایی که در ساخت سوله ها بکار می روند، ابعاد بزرگی دارند، از تیر ورق ها در پروفیل های این سازه ها استفاده می شود.

مهندسین مشاور پرناک با داشتن نیروی انسانی متخصص در هر حوزه مهندسی به شما در انجام پروژه های طراحی و ایجاد سوله از مراحل ابتدایی شامل اخذ مجوز های لازم از طراحی تا اجرا و ساخت سوله را با شما همراهی خواهد نمود.

نظر خود را به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو

دسته بندی ها

برچسب ها

zeta Zitex آموزش نصب سیستم اعلام حریق آموزش نصب سیستم اعلام حریق ادرس پذیر ابطال جواز تاسیس استاندارد ملی سیستم های اعلام حریق و اطفاء حریق اعلام حریق اعلام حریق آدرس پذیر زیتکس اعلام حریق زتا اعلام حریق زیتکس انواع سیستم های اعلام حریق بازار یابی تمدید جواز تاسیس جواز تاسیس خرید مواد آزمایشگاهی خرید مواد شیمیایی آزمایشگاهی خرید مواد شیمیایی مرک دتکتور زتا دتکتور زیتکس زیتکس ساخت سوله سیستم اعلام حریق سیستم اعلام حریق بی سیم سیستم اعلام حریق زتا سیستم اعلام حریق زیتکس فروش مواد شیمیایی فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی قیمت اعلام حریق زیتکس قیمت مواد شیمیایی آزمایشگاهی لیست مواد شیمیایی محصولات اعلام حریق زیتکس محصولات زیتکس مراکز فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی در تهران مرک مواد آزمایشگاهی مواد شیمیایی مواد شیمیایی آزمایشگاهی مواد شیمیایی آزمایشگاهی ایرانی مواد شیمیایی صنعتی مواد شیمیایی مرک واردات مواد شیمیایی واردات مواد شیمیایی آزمایشگاهی وارد کننده مرک پنل اعلام حریق زتا پکیج تصفیه فاضلاب
بالا