اطفاء حریق و معرفی انواع آن

اطفاء حریق و معرفی انواع آن

اطفاء حریق چیست

اطفاء حریق واژه ایست که آتش نشانان معنای آن را به صورت واقعی درک میکنند و به صورت تخصصی با مهارت‌های اطفای حریق کارکرده اند.در حقیقت اطفاء حریق اقداماتی است که افراد با خاموش کردن آتش، مهار یا کنترل آتش و حتی هدایت آتش‌های ناخواسته انجام می دهند.در حقیقت یکی از راههای بیشتر شدن ایمنی در محیط کار و محیط زندگی بکارگیری سیستم اعلام و اطفاء حریق می باشد.

 اطفا حریق به انگلیسی

اطفاء حریق به انگلیسی به معنای fire extinguishing و سیستم اطفاء حریق fire extinguishing system گفته می شود.

اهداف اطفاء حریق

آتش سوزی از جمله اتفاقاتی است که ممکن است بر اثر عوامل طبیعی و یا حتی توسط خطای انسانی رخ دهد. آتش می تواند با یک چشم برهم زدن خطرات جانی و مالی به بارآورد.معمولا بیش از 75 درصد از آتش سوزی ها قابل پیش بینی و مهار کردن است که اگر این پیشگیری یا مهار آتش زودتر اتفاق بیافتد از خسارات بیشتر جلوگیری خواهد شد.

انواع اطفا حریق

سیستم اطفاء حریق دو نوع میباشد که در ادمه به شرح آن می پردازیم:

 1. اطفاء حریق سیستمهای اتوماتیک دارای ویژگی دستور پذیری که این دستورپذیری از طریق مرکز اعلام حریق و یا با عملکرد مستقل می باشد که همین سیستم هم به انواع مختلفی دسته بندی می شود:
 • سیستم اطفاء حریق اتوماتیک با پخش کف
 • سیستم اطفاء حریق اتوماتیک با پخش آب
 • سیستم اطفاء حریق اتوماتیک با پخش گاز CO2
 1. اطفاء حریق دستی که بوسیله کپسولهای دستی که این نیز خود به دو دسته طبقه بندی می شود:
 • کپسوا های پودری
 • کپسول با گازCO2

روش های اطفاء حریق

روش های اصولی اطفا حریق بستگی به نوع آتش دارد. مثلث آتش یعنی هوا، ماده سوختنی و یا حرارت که منجر به آتش میشود باید با بیشتر شدن یکی از این عوامل همراه شود. در حقیقت مثلث حریق به منشور حریق تبدیل شده و ضلع چهارم آن همان واکنش های شیمیایی میباشد که منجر به ایجاد حریق میشود.

 1. اطفای حریق دستی
 2. اطفای حریق اتوماتیک
 3. سیستم اطفای حریق آیروسل Aerosol
 4. سیستم اطفای حریقNovec 1230
 5. سیستم اطفای حریقFM200
 6. سیستم اطفاء حریق باInergen
 7. سیستم F&G   ( شکارسازی آتش و گاز)

سیستم اعلام حریق چیست

سیستم اعلام حریق سیستمی می باشد که از ابتدای شروع حریق قبل از اطفاء حریق قابلیت تشخیص دود، تشخیص گاز و همچنین تشخیص انواع ناخالصیهای هوا و بخارات موجود در محدوده سیستم اعلام حریق که در مراکز مختلف به کار گرفته شده است. با توجه به نوع دتکتور و تعداد نقاط مورد شناسایی عمل اعلام حریق را با زدن آژیر بادی، آژیر الکتریکی، فلاشر و همینطور تلفن کننده انجام می دهد.

نظر خود را به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو

دسته بندی ها

بالا