جواز تاسیس چیست ؟

جواز تاسیس چیست ؟

جواز تاسیس چیست ؟

جواز تاسیس مجوزی است که هر فرد حقیقی یا حقوقی برای این که بتواند فعالیت تولیدی در سطح کشور انجام دهد نیازمند جوازتاسیس است و مدرکی که صادر میشود از سمت وزارت صنعت معدن و تجارت است .

مدارک مورد نیاز جهت اخذ جواز تاسیس

مدارک مورد نیاز جهت مجوز شرکتی عبارت است از مدارک شناسایی مدیر عامل و  روزنامه تاسیس و اساسنامه و آخرین روز نامه تغییرات مبنی بر تمدید هیات مدیره شرکت.

مزیت های اخذ جواز تاسیس

یکی از مهمترین مزیت برای کسانی که موفق به اخذ جواز تاسیس می گردند، واگذاری زمین در شهرک های صنعتی با شرایط مناسب می باشد که بصورت ٣٠  درصد (۳۰%)  نقدی و ٧٠ درصد (۷۰%) وام بدون بهره که از طرف وزارت صنایع پرداخت می گردد.

نحوه باز پرداخت وام به صورت زیر میباشد :

اقساط ٣٦ ماه و در سر رسیدهای سه ماه یکبار است .

محدودیتی که در اخذ جواز تاسیس وجود دارد این است که ، طبق قانون مصوب در محدوده شعاع ١٢٠ کیلومتری تهران وجود دارد که در این محدوده به غیر از جواز صنایع کانی سلولزی و صنایع غذایی برای صنایع دیگر در این محدوده صادر نمی شود.

***شهرک های صنعتی اشتهارد و فیروزکوه شامل این قانون نمی شوند***

جواز تاسیس مجوزی است كه پس از احراز شرایط لازم به منظور سرمایه گذاری در انجام فعالیت صنعتی جدید به نام متقاضی از سوی
وزارت صنایع و معادن در دو بند (الف و ب) صادر می گردد:

الف : سرمایه گذاری در رشته فعالیت صنعتی كه در چارچوب اولویت های تعریف شده در اسناد بالا دست نظیر سند راهبرد صنعتی كشور برپایه آمایش سرزمین صورت می گیرد، برطبق ضوابط از حمایت ومشوق های خاص سرمایه گذاری دولت برخوردار می گردد.

ب : سرمایه گذاری در رشته فعالیت صنعتی كه در خارج از چارچوب گزینه الف باشد از مشوق های خاص سرمایه گذاری برخوردار نخواهد گردید.

صدور جواز تاسیس چگونه است ؟

فرایند صدور جواز تاسیس به این صورت میباشد که ابتدا شما بایستی در سامانه بهین یاب ثبت نام کنید و بعد از دریافت یوزر نیم و پسورد باید وارد سامانه شوید ، سامانه دارای پنج گام میباشد که گام های ان شامل سوالات مختلفی است که باید تکمیل شوند و معمولا برای تسریع کار طرح توجیهی نوشته میشود بر اساس سامانه سپس اطلاعات وارد سامانه میشود پس از تایید نهایی کارشناس طرح را برسی میکند در صورتی که ایرادی نباشد طرح تایید و وارد مرحله صدور میشود که داخل سازمان مراحل خود را شامل میشود که در نهایت توسط ریس سازمان صنعت معدن تجارت صادر می شود .

مهندسین مشاور پرناک با کادری مجرب در زمینه مشاوره ی اخذ جوازتاسیس سعی بر آن دارد تا با ارائه ی خدمات مشاوره ی دقیق، صحیح و کاربردی

به متقاضیان سرمایه گذاری در بخش های کلان و جزئی کمک کرده تا در مسیری موفق به این مهم نایل آیند

اطلاعات جوازتاسیس

متقاضيان جواز تاسيس ، موظفند با توجه به اولويت هاي سرمايه گذاري نسبت به تهيه طرح توجيهي فني و اقتصادي ( ترجيحا” با كمك شركت مهندسین مشاور پرناک  مورد تاييد وزارت صنعت معدن تجارت ) اقدام و جهت بررسي و صدور جوازتاسيس به سازمان صنعت معدن تجارت استان مربوطه ارائه نمايند.

صدور جواز تاسيس به نام اشخاص حقوقي منوط به ارائه آگهي رسمي تاسيس شركت و آخرين تغييرات انجام شده منعكس درروزنامه رسمي مي باشد و براي اشخاص حقيقي كپي شناسنامه ودرصورت تغييرات صفحه آخر شناسنامه الزامي است .

صدور جوازتاسيس براي ايجاد واحد صنعتي و توسعه واحدهاي موجود در محدوده هاي جغرافيايي ممنوعه جز براي موارد مستشناء شده براساس مصوبات قانوني مجاز نمي باشد.

تمدید جواز تاسیس

اعتبار جواز تاسیس به مدت یک سال میباشد .
برای تمدید نیازمند شرایطی میباشد که باید فرد زمینی گرفته باشد از شرکت شهرک ها و یا درخواست زمین داده باشد ولی شرکت شهرکها نتوانسته باشد زمینی اراوه دهد .
در واقع برای تمدید جواز تاسیس بایستی مدارکی ارائه داد که سازمان مجاب شود که شما فعالیتی برای صدور جواز تاسیس و نگهداری ان انجام داده اید .

مراحل و شرح اقدامات :

 1. تکمیل فرم درخواست و ارسال به دبیرخانه سازمان صنعت معدن تجارت
 2. ارسال به رئیس
 3. ارسال به كارشناس
 4. بررسی درخواست و بازدید كارشناس ذیربط از واحد تولیدی و تعیین میزان پیشرفت طرح
 5. در صورت لزوم استعلام از شركت شهرك های صنعتی
 6. بررسی توسط رئیس اداره برنامه ریزی
 7. پرداخت حقوق دولتی در بخش امور مالی سازمان
 8. چاپ مجوز و پاراف توسط کارشناسان و امضاء
 9. تمدید جواز تاسیس

اصلاح جواز تاسيس

در صورتی که محصولات تولیدی یک کارخانه بخواهد تغییر کند باید اصلاح جواز تاسيس صورت گیرد .
در اصلاح جواز تاسیس میتوان به محصولات درج شده در جواز تاسیس محصولی اضافه یا محصولی را حذف کرد حتی امکان این  امر وجود دارد که کل کاربری محصولات نیز عوض شود.

مراحل انجام  اصلاح جواز تاسيس

 1. ارائه جواز تاسیس دارای اعتبار، در صورت نداشتن اعتبار ابتدا باید جواز تاسیس تمدید شود
 2. مشخص کرد تغییرات جواز تاسیس در سایت بهین یاب
 3. مراجعه حضوری به سازمان و تعیین کارشناس مربوطه
 4. اخذ استعلامات مورد نیاز با توجه به نوع محصولات
 5. در صورت مثبت بودن پاسخ استعلامات صدور جواز تاسیس اصلاحی

نکته: اعتبار این جواز تاسیس نیز یک سال می باشد.

مراحل اخذ جوازتاسيس

 1. مراجعه به اداره كل صنايع و معادن استان مربوطه و يا معاونت برنامه ريزي توسعه و نوسازي وزارت صنايع و معادن و ارائه درخواست
 2. صدور جواز تاسيس با ذكر نوع توليد ظرفيت و محل احداث.
 3. ارسال درخواست متقاضي به معاونت برنامه ريزي،توسعه و نوسازي توسط اداره كل (در صورت ارائه درخواست به اداره كل)
 4. بررسي درخواست توسط كارشناسان معاونت توسعه و نوسازي در ظرف يك هفته كاری

اظهار نظر حوزه معاونت ياد شده به متقاضي .درصورتي كه با درخواست ارائه شده اعلام نظر موافق گرديد،متقاضي در موظف است در ظرف مدت ۳ ماه طرح توجيه فني و اقتصادي خود رت تهيه و تسليم نمايد.

تبصره ۱- فرمهاي راهنما (فرم ۱) جهت راهنمايي و تهيه طرح در ادارات كل در دسترس متقاضي ميباشند.

تيصره ۲- براي پروژه هاي معدني مانند پودرهاي سنگ صدف نمك ،صنعتي،معمولي و برخي مواد ديگر كه نياز به سرمايه گذاري بالايي ندارد تكميل و ارائه فرم مذكور براي صدور جواز تاسيس كافي است.

تبصره ۳- متقاضي ميتواند طرح توجيه فني و اقتصادي خود را همراه با درخواست تواما ارائه نمايد.

تبصره ۴- ضوابط بهداشت محيط كار و تجهيزات احتمالي لازم در طرح منظور گردد.

تبصره ۵- محدوديتهاي احداث منطقه اي (شعاع ۱۲۰ كيلومتري تهران و ۵۰ كيلومتري اصفهان و …) در ارائه طرح رعايت گردد.

۵- بررسي طرح ارسالي و محاسبه و اعلام هزينه صدور جواز تاسيس به متقاضي در ظرف يك هفته كاري ( در صورت تاييد طرح)

۶- صدور جواز تاسيس (فرم ۲) توسط معاونت برنامه ريزي،توسعه و نوسازي و تحويل آن به متقاضي پس از دريافت فيش هزينه واريزي.

تبصره:ميزان حقوق دولتي جهت صدور جواز تاسيس بر مبناي نيم در هزار سرمايه گذاري ثابت مندرج در جواز تاسيس حداكثر تا سقف يك ميليون ريال بوده كه توسط كارشناس مربوطه محاسيه و جهت واريز به دارنده جواز تاسيس اعلام مي گردد.

اخذ پروانه بهره برداری در کوتاه ترین زمان

زمانی که کارخانه داری تصمیم به فروش کارخانه خود به دیگری می گیرد همزمان باید جواز تاسیس آن ملک را به خریدار جدید تغییر نام دهد.

متقاضيان انتقال جواز تاسيس قبل از هرگونه اقدام مي بايست از اعتبار داشتن جواز تاسیس خود اطمینان حاصل نمایند در غیر این صورت ابتدا باید جواز تاسیس خود را تمدید کنند.

برای تغییر نام جواز تاسیس از فروشنده به خریدار باید روند اداری در سازمان صنعت معدن تجارت پیگیری شود.

سپس استعلام شرکت شهرک ها فرستاده شود.

برای پاسخ مثبت این استعلام نیاز به داشتن مدارک با توجه به شرایط کارخانه می باشد.

مالک جدید نیز می تواند بعد از به نام شدن جواز تاسیس ملک آن را به کاربری جدید تغییر دهد.

مراحل و شرح اقدامات :

 1. تکمیل فرم درخواست و ارسال به دبيرخانه
 2. ارسال به رئيس
 3. ارسال به كارشناس
 4. بررسي درخواست و كنترل مدارك مورد نياز توسط كارشناس مربوطه
 5. تايپ فرم تغيير نام توسط كارشناس
 6. ثبت در واحد كامپيوتر
 7. تائيد كارشناس، رئيس و معاونت

مدارک موردنیاز:

 1. فرم تغییر نام جوازتاسیس
 2. سند صلح حقوقي
 3. مدارك شركت (درصورت تغييرنام از شخصيت حقيقي به حقوقي )

شرایط ابطال جوازتاسیس چیست ؟

در صورت درخواست متقاضی و یا اتمام اعتبار جوازتاسیس و عدم احراز شرایط جهت تمدید آن ، جواز تاسیس صادره خودبه خود فاقد اعتباربوده و سازمان صنعت ،معدن و تجارت استان و دفتر آمار و فناوری اطلاعات نسبت به ابطال و حذف آن اقدام می نماید و کلیه امتیازهای واگذار شده اعم از زمین ، تسهیلات و . . . مسترد می گردد.

استعلام جواز تاسیس به چه صورت میتوان گرفت ؟

استعلام جواز تاسیس را تنها  از سازمان صنعت معدن و تجارت میتوان گرفت و در صورت نیاز به این استعلام فقط به این سازمان میتوان مراجعه کرد .

البته در فرایند صدور جواز تاسیس بسته به نوع کار معمولا از چند ارگان و سازمان ( سازمان بهداشت ، سازمان حفظ محیط زیست )  استعلام گرفته میشود .

هزینه جواز تاسیس

در کل هزینه جواز تاسیس ۱۱۰.۰۰۰ تومان میباشد که به صورت یک فیش ۱۰۰.۰۰۰ تومانی که باید به حساب خزانه دولت واریز شود و یک تمبر مالیاتی ۱۰.۰۰۰ تومانی که در سازمان امور مالیاتی باطل میشود .

که ای هزینه ها ، هزینه های دولتی میباشد و اگر شخص بخواهد اشخاص حقیقی یا حقوقی کار صدور جواز تاسیس را انجام دهد شامل هزینه های جداگانه ای میباشد .

جواز تاسیس واحد فنی مهندسی

سازمان صنعت معدن و تجارت برنامه ای را اجرا کرد که واحد های خدمات فنی و مهندسی به  صنایع ارائه میدهند بتواند زیر نظر خود درآورد و به این منظور برای انها جواز فنی مهدسی ارائه میدهد .

جواز فنی مهندسی به این صورت است که واحد های که امکان ارائه خدمات و مکانی را دارند باید به کارشناس پژوهش سازمان مراجعه کنند و خدماتی که میتوانند انجام دهند را ارائه دهند .

جواز تاسیس شرکت

همان جواز تاسیسی است که بابت کارهای تولیدی یا بابت کار خدمات فنی مهندسی اخذ میشود . که دو نوع میباشد جواز فنی مهندسی و جواز ایجادی که شرکت ها میتوانند این نوع جواز را دریافت کنند.

نظر خود را به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو

دسته بندی ها

برچسب ها

zeta Zitex آموزش نصب سیستم اعلام حریق آموزش نصب سیستم اعلام حریق ادرس پذیر استاندارد ملی سیستم های اعلام حریق و اطفاء حریق اعلام حریق اعلام حریق زتا اعلام حریق زیتکس اعلان حریق انواع سیستم های اعلام حریق بازار یابی جواز تاسیس خرید مواد شیمیایی خرید مواد شیمیایی آزمایشگاهی خرید مواد شیمیایی مرک دتکتور زتا دتکتور زیتکس زیتکس ساخت سوله سیستم اعلام حریق سیستم اعلام حریق بی سیم سیستم اعلام حریق زتا سیستم اعلام حریق زیتکس شرکت سیگما آلدریچ شرکت مرک شرکت مواد شیمیایی فروش مرک فروش مواد شیمیایی فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی قیمت اعلام حریق زیتکس قیمت مواد شیمیایی آزمایشگاهی محصولات اعلام حریق زیتکس محصولات زیتکس محصولات مرک مراکز فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی در تهران مرک مواد شیمیایی مواد شیمیایی آزمایشگاهی مواد شیمیایی آزمایشگاهی ایرانی مواد شیمیایی صنعتی مواد شیمیایی مرک واردات مواد شیمیایی وارد کننده مرک پنل اعلام حریق زتا پکیج تصفیه فاضلاب
بالا