روشهای تولید استون

روشهای تولید استون

استون (Acetone) یا پروپانون جز کتون ها با فرمول شیمیایی CH3)2CO) می باشد .

استون یا آستونبعنوان حلال بسیاری از ترکیبات آلی استفاده می‌شود  که در تولید پلاستیک ، الیاف مصنوعی ، دارو و سایر ترکیبات شیمیایی کاربرد دارد.

همچنین در تولید صنعتی رنگهای ایندیگو هم مصرف می‌شود.

روشهای تهیه استون

در سال 2010، ظرفیت تولید استون در سراسر جهان 6.7 میلیون تن در سال برآورد شد. با تولید 1.56 میلیون تن در سال، ایالات متحده بالاترین ظرفیت تولید را داشت و پس از آن تایوان و سرزمین اصلی چین قرار دارند.

بزرگترین تولید کننده استون اینئوس فنل است که 17 درصد از ظرفیت جهان را در اختیار دارد و همچنین ظرفیت قابل توجهی (7 تا 8 درصد) توسط میتسوئی، سونوکو و شل در سال 2010 تولید می‌شود. اینئوس فنل همچنین مالک بزرگترین سایت تولید جهان (420000 تن در سال) در بورن (بلژیک) است.

روش فعلی تولید استون

استون به طور مستقیم یا غیر مستقیم از پروپن تولید می شود. تقریباً 83 درصد استون از طریق فرآیند کومین تولید می شود. در نتیجه، تولید استون با تولید فنل مرتبط است.

در فرآیند کیومن، بنزن با پروپیلن آلکیله می شود تا کومن تولید شود، که توسط هوا برای تولید فنل و استون اکسید می شود:

فرآیند کیومن

اکسیداسیون مستقیم پروپیلن

سایر فرآیندها شامل اکسیداسیون مستقیم پروپیلن (فرآیند واکر-هوچست) یا هیدراته شدن پروپیلن برای تولید 2-پروپانول است که اکسید شده (هیدروژنه) به استون می‌شود.

فرایند کومن (فرایند کومن–فنول، فرایند هاک) یک فرایند صنعتی برای سنتز فنول و استون از بنزن و پروپیلن است.

این اصطلاح از نام کومن (ایزوپروپیل بنزن)، ماده واسطه ای که در طی فرآیند تولید می‌شود، گرفته شده‌است. این فرآیند توسط آر. یودریس و پی. سرگئیف در سال ۱۹۴۲ و به‌طور مستقل توسط هاینریش هاک در سال ۱۹۴۴ معرفی شد.

این فرآیند دو ماده اولیه نسبتاً ارزان، بنزن و پروپیلن را به دو ماده با ارزش بالای، فنول و استون تبدیل می‌کند. واکنش‌دهنده‌های دیگر مورد نیاز، اکسیژن هوا و مقادیر کمی از یک آغازگر رادیکالی است. اکنون بیشتر تولید جهانی فنول و استون بر اساس این روش انجام می‌شود. در سال ۲۰۰۳، نزدیک به ۷ میلیون تن فنول با فرآیند کومن تولید شد. برای اینکه این فرآیند اقتصادی باشد، باید تقاضای محصول جانبی استون و همچنین فنل نیز وجود داشته باشد.

روش های قدیمی تر تولید استون

روش تقطیر خشک استات ها

پیش از این، استون با تقطیر خشک استات ها، به عنوان مثال استات کلسیم در دکربوکسیلاسیون کتونیک تولید می شد.

پس از آن زمان، در طول جنگ جهانی اول، استون با استفاده از تخمیر استون-بوتانول-اتانول با باکتری Clostridium acetobutylicum تولید شد که توسط Chaim Weizmann (بعدها اولین رئیس جمهور اسرائیل) به منظور کمک به تلاش های جنگی بریتانیا در آماده سازی تولید شد. از کوردیت. این تخمیر استون – بوتانول – اتانول در نهایت با پیدا شدن روش‌های جدیدتر با بازده بهتر کنار گذاشته شد.

نظر خود را به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو

دسته بندی ها

بالا