روش های تصفیه آلاینده های موجود در فاضلاب

روش های تصفیه آلاینده های موجود در فاضلاب

تصفیه فاضلاب فرآیندی است که برای حذف آلاینده‌ها از فاضلاب و تبدیل آن به پساب قابل برگشت به چرخه آب استفاده می‌شود. پس از بازگشت به چرخه آب، پساب تأثیر قابل قبولی بر محیط زیست ایجاد می کند یا برای اهداف مختلف، مورد استفاده مجدد قرار می‌گیرد.

فرآیند تصفیه در تصفیه خانه فاضلاب انجام می شود. انواع مختلفی از فاضلاب وجود دارند که از طریق انواع روش های تصفیه فاضلاب، تصفیه می شوند.

جهت انتخاب روش تصفیه فاضلاب مناسب با تولیدی مورد نظر، بررسی و اندازه گیری چند فاکتور مهم حائز اهمیت می باشد.

روش های تصفیه فاضلاب ابتدا در پاسخ به شرایط نامطلوب ناشی از تخلیه فاضلاب به محیط زیست و نگرانی برای سلامت عمومی ایجاد شد. علاوه بر این، با بزرگتر شدن شهرها، زمین های محدودی برای تصفیه و دفع فاضلاب، عمدتاً با آبیاری و فیلتراسیون متناوب، در دسترس بود.

همچنین با افزایش جمعیت، مقدار فاضلاب تولیدی به سرعت افزایش یافت و کیفیت رو به زوال این حجم عظیم فاضلاب از ظرفیت خودپالایی نهرها و بدنه رودخانه ها فراتر رفت.

بنابراین، روش‌های درمانی دیگری برای تسریع نیروهای طبیعت در شرایط کنترل‌شده در تاسیسات تصفیه با اندازه نسبتاً کوچک‌تر توسعه داده شد.

پاکسازی برای جلوگیری از تخلیه بیشتر زباله های آلوده به محیط زیست امری ضروری است.

روش های تصفیه آلاینده های موجود در فاضلاب

با استفاده از روش های مختلف زیر می توان اقدام به تصفیه آلاینده های موجود در فاضلاب ها کرد.

 • روش فیزیکی
 • روش بیولوژیکی (روش هوازی و بی هوازی)
 • روش شیمیایی

روش فیزیکی تصفیه فاضلاب

روش فیزیکی تصفیه فاضلاب

در روش فیزیکی تصفیه فاضلاب، تصفیه توسط نیروهای فیزیکی انجام می شود. حذف فلزات با فیلتراسیون، ته نشینی، آشغالگیری و دانه گیری، نمونه هایی از روش های فیزیکی تصفیه آلاینده ها محسوب می شوند.

روش بیولوژیکی تصفیه فاضلاب

روش بیولوژیکی تصفیه فاضلاب

در روش بیولوژیکی تصفیه فاضلاب،برای حذف آلاینده ها و آلودگی از دو روش هوازی و روش بی هوازی جهت تصفیه فاضلاب استفاده می شود.

در روش هوازی جهت حذف آلودگی ها از اکسیژن هوا استفاده می کنند.

یکی از روش های رایج از بین بردن مواد جامد آلی در فاضلاب های صنعتی و بهداشتی روش تصفیه بی هوازی فاضلاب می باشد. این روش بر اساس فعالیت میکروارگانیزم های بی هوازی صورت می گیرد.

بهتر است بدانید که میکروارگانیزم ها نیازمند اکسیژن بسیار کمی که از تجزیه مواد آلی و معدنی موجود در فاضلاب به دست می آیند، می باشند.

روش شیمیایی تصفیه فاضلاب

روش شیمیایی تصفیه فاضلاب

در روش شیمیایی از طریق هوادهی، تبادل یون، انعقاد و لخته سازی و تنظیم PH، به حذف آلاینده ها می پردازند.

نحوه انتخاب بهترین روش تصفیه فاضلاب

جهت انتخاب اینکه کدام یکی از روش های تصفیه فاضلاب، مناسب تصفیه فاضلاب تولیدی شما می باشد، در نظر گرفتن چند فاکتور و عامل حائز اهمیت می باشد. این عوامل عبارت هستند از:

 • مقدار مواد جامد باقی مانده در فاضلاب
 • ۹ نوع مواد آلی موجود در پساب
 • نوع مواد غیر آلی موجود در پساب
 • مقدار چربی و ذرات کلوئیدی داخل فاضلاب
 • میزان یون های سمی
 • پارامتر های کیفی از جمله TSS, COD, BOD و PH.
 • میزان فاضلاب وارد شده به تصفیه خانه
 • کیفیت مورد نیاز جهت خروجی فاضلاب

با اندازه گیری و بررسی عوامل ذکر شده در بالا، می توانید مناسب ترین و راحت ترین روش تصفیه فاضلاب را انتخاب کرده و پس از آن تجهیزات مورد نیاز جهت اجرای آن را تهیه کنید.

جهت مشاوره رایگان انواع روش های تصفیه فاضلاب و سفارش پکیج تصفیه فاضلاب میتوانید با شماره های شرکت بهسازآب تماس حاصل نمایید و با کارشناسان شرکت مشاوره ایی رایگان داشته باشید.

نظر خود را به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو

دسته بندی ها

برچسب ها

بالا