معرفی انواع راکتورهای تصفیه فاضلاب

معرفی انواع راکتورهای تصفیه فاضلاب

راکتور تصفیه فاضلاب

دستگاه های تصفیه فاضلاب دارای راکتور هایی هستند که در واقع فضولات و نا خالصی های آب فاضلاب را در خود جمع آوری می کند. انواع راکتور خای تصفیه فاضلاب داریم که هر کدام از آن ها به یک شیوه خاصی کار آمد هستند.

در ادامه مطلب به صورت مختصر هر کدام را توضیح خواهیم داد.

انواع راکتور در دستگاه های تصفیه فاضلاب

  1. راکتور بسته
  2. راکتور اختلاط کامل
  3. راکتور پیستونی (راکتور لوله ایی)
  4. راکتور اختلاط سری
  5. راکتور با بستر پر شده
  6. راکتور با بستر شناور

راکتور بسته

در تعریف عملکرد راکتور بسته باید بگوییم که این راکتور پس از یک بار پر شدن و تصفیه فاضلاب، هیچ جریانی به راکتور وارد نشده و از آن  خارج نمی شود و پس از انجام کامل عملیات، فضولات تخلیه شده و خارج می شود، این عمل به صورت مداوم تکرار می گردد. محتویات مایع موجود در راکتور به صورت کامل مخلوط می شوند. استفاده از راکتور های بسته اغلب برای اختلاط مواد شیمیایی و همچنین رقیق سازی مواد بسیار غلیظ به کار می رود.

راکتور اختلاط کامل

فرض را بر آن می گیریم که اختلاط کامل به صورت یکنواخت و فوری با ورود ذرات مایع سر تا سر این راکتور رخ می دهد. ذرات مایع به تناسب جمعیت آماریشان از راکتور خارج می شوند.

راکتور پیستونی (لوله ایی)

در مسیری کاری راکتور های پیستونی یا همان لوله ایی ذرات مایع یا اختلاط طولی بسیار کم و نا چیز از داخل راکتور عبور کرده و به همان ترتیبی که وارد راکتور پیستونی می شوند، از آن خارج می شوند. لازم به ذکر است که ذرات ماهیت اصلی خود را حفظ کرده و بعد از مدتی در راکتور تصفیه خانه فاضلاب باقی می مانند.

راکتور اختلاط کامل سری

راکتور های اختلاط کامل سری مدلی از رژیم جریان های موجود است که در شرایط جریان هیدرولیکی ایده آل، حد وسط بیو راکتور های اختلاط کامل و پیستونی می باشد.

راکتور بستر پر شده

راکتور های بستر پر شده، در واقع با نوعی از مواد پر کندده ماننده سنگ، خاکستر، سرامیک و همچنین پلاستیک، پر می شوند. لازم به ذکر است که نوع جریان راکتور بستر پر شده را می توان در دو حالت (جریان رو به پایین) و (جریان رو به بالا) بهره برداری کرد.

راکتور با بستر شنار

راکتور هایی با بستر شناور از جهات بسیار زیادی همانند راکتور هایی با بستر پر شده هستند. اما با این تفاوت فاحش که که ماده پر کننده با حرکت رو به بالای سیال (آب یا هوا) در بستر منبسط و باز می شود.

 

گروه مهندسی بهساز آب  یکی از با سابقه ترین و ماهر ترین شرکت ها در زمینه طراحی، تولید و ساخت پکیج های تزریق سر چاهی، دستگاه تصفیه آب، دستگاه تصفیه فاضلاب و ….. می باشد.

این شرکت با در نظر گرفتن تمامی استاندارد های ساخت، فعالیت گسترده ایی دارد که تمامی این فعالیت ها تحت نطر مهندسین و گروه های باتجربه در این زمینه انجام می شود.

شرکت بهساز آب برای ارتباط با مشتریان و مشاوره رایگان، پاسخگوی شما عزیزان در 24 ساعت شبانه روز می باشد.

نظر خود را به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو

دسته بندی ها

بالا