معرفی ملغمه یا آمالگام های جیوه

معرفی ملغمه یا آمالگام های جیوه

جیوه چیست ؟

جیوه عنصری با عدد اتمی 80، وزن اتمی 200.59، دمای ذوب -37.87˚C، دمای جوش 356.58˚C، و چگالی 13.6 است. تنها کانه ی مهم جیوه شنگرف cinnabar ، HgS است. برای استخراج جیوه ، HgS را در هوا برشته می کنند تا بخار جیوه حاصل شود .

جیوه فلزی مایع به رنگ سفید نقره ای با ساختار کج لوزی است. اسیدها رقیق با جیوه ترکیب می شوند و در اسید های اکسنده ی داغ حل می شود.

جیوه در ابزار الکتریکی ، کلیدهای الکتریکی، لامپهای بخار جیوه و همچنین در پمپ ها و دما سنج و در تولید NaOH-Cl2 به کار می رود. ترکیبات جیوه به عنوان حشره کش ، پر کننده دندان و کاتالیزور ، و همچنین در باتری سازی مصرف می شوند.

جیوه و بسیاری از ترکیبات جیوه سمی هستند و میل به انباشته شدن در پیکر جانوران دارند. تولید جهانی جیوه در سال 1976 میلادی 8400 تن بوده است.

ملغمه های جیوه

به هر آلیاژی از جیوه، مَلغَمه یا آمالگام  گفته می‌شود. بسته به نسبت جیوه، این ملغمه ها ممکن است مایع، خمیر نرم یا جامد باشند

بنابراین ملغمه جیوه ، ترکیبات بین فلزی جیوه هستند. برخی دارای ترکیب مشخص هستند. برای نمونه NaHg2 ، و در واع آلیاژ هستند. ملغمه های غنی از جیوه به صورت مایع هستند.

آهن ملغمه پدید نمی آورد و به عنوان ظرف جیوه به کار می رود.

برخی ملغمه ها برای پر کردن دندان به کار می روند. کاتود پیل استاندارد و ستون ، ملغمه ی کادمیوم است.

شیمی جیوه

جیوه سنگین ترین عنصر گروه IIB جدول مندلیف است و پیکربندی الکترونی آن 5d106s2 است. حالت اکسایشی بهنجار آن 2+ است. یون Hg2+ بزرگ است و بسیاری از ترکیبات آن خصلت کووالانسی دارند .

ترکیبات خطی با دو کئوردیناسیون معمول هستند ولی ترکیبات با کئوردیناسیون بالا نیز شناخته شده اند. سایر کاتیون های چند جیوه ای نظیر Hg32+ ، Hg42+ و غیره ، نیز شناخته شده اند.

تمام ترکیبات جیوه در حالت اکسایش مثبت به سهولت کاهیده می شوند.

جیوه کلرید ها

جیوه II کلرید HgCl2 خورنده و تصفیه شونده با نقطه ذوب 280˚C و نقطه جوش 302˚C است. ترکیب کووالانسی است. یون های هالید کمپلکس تشکیل می دهد.

جیوه I کلرید Hg2Cl2 ، کالومل، جامد سفید رنگ که با Cl- از محلول های Hg22+ راسب می شود یا از جیوه به اضافه HgCl2 پدید می آید. به عنوان حشره کش و به عنوان مسهل و در الکترود کالومل به کار می رود.

جیوه فولمینات

بلور های خاکستری که با حل کردن Hg در HNO3 غلیظ و ریختن محلول در اتانول تشکیل می شوند. به عنوان چاشنی مواد منفجره به کار م روند. اگر در زیر آب نگهداری شود بی خطر ولی در آب و هوای گرم ناپایدار است.

جیوه یدید ها

جیوه II یدید HgI2 ، ماده قرمز یا زرد رنگ است. با یدید اضافی تولید کمپلکس های یدید می کند.

جیوه I یدید Hg2I2 ، سبز کم رنگ ، از نامحلول نمک Hg22+ با I- ته نشین می شود.

جیوه نیترات ها

جیوه II نیترات Hg(NO3)2 هیدرات هایی با 8،2،1،2/1 آبه پدید م آورد.جیوه در نیتریک اسید غلیظ آبکافت شده و نیترات های بازی تشکیل می دهد.

جیوه I نیترات در محلول آبی ، دو آبه می شود. ماده اولیه مفید برای تهیه ترکیبات جیوه Iست.

کاربرد ملغمه های جیوه در صنایع

  1. استفاده در صنایع الکترونیک و الکتریکال به عنوان یک ماده رسانا برای تولید سوئیچ‌ها و رله‌ها.
  2. استفاده در صنایع شیشه‌سازی به عنوان یک افزودنی برای کاهش دمای ذوب شیشه.
  3. استفاده در صنایع پزشکی به عنوان یک ماده ضدعفونی کننده و ضد باکتریال.
  4. استفاده در تولید لامپ‌های فلورسانت به عنوان چراغ فلورسانت.
  5. استفاده در تولید قلع و قیر برای ساخت لوله‌ها، کابل‌ها و سطح بخارات.

ایمنی

برای کاهش خطرات مربوط به جیوه، انجام اقداماتی مانند استفاده از تجهیزات ایمنی، دفع صحیح و پایش صحیح آلودگی‌ها می‌توانند مفید باشند. همچنین افرادی که در معرض این مواد قرار دارند باید آموزش‌های مناسبی در خصوص استفاده صحیح و ایمن داشته باشند.

نظر خود را به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو

دسته بندی ها

بالا