ویژگیهای آب سالم چیست ؟

ویژگیهای آب سالم چیست ؟

ویژگیهای آب سالم چیست ؟

آب سالم به آبی گفته می شود که آلودگی های میکروبی نداشته باشد، بی بو باشد و رنگ خاصی نداشته باشد. همچنین مواد سمی داخل آن نباشد. آب سالم باید ظاهرش زلال باشد و مواد معدنی به میزان مجاز در آن باشد. تامین آب سالم از ابتدایی ترین و در عین حال اساسی ترین گام هایی است که به طور کلی برای تامین حداقل بهداشت باید برداشته شود .

آب سالم و مصارف عمده آب

مقدار مصرف آب در جوامع مختلف با فرهنگ های مختلف متفاوت است. معمولا در محاسبات، برای اجتماعات کوچک و روستایی بین ۲۵ تا ۱۰۰ لیتر در روزاست. در جوامع صنعتی تا ۱۰۰۰ لیتر است. به طور متوسط در ایران برای مناطق شهری در حدود ۲۰۰ لیتر به ازاء هر نفر منظور می نمایند.

مصارف عمده آب عبارتند از :

۱-مصارف شهری شامل مصارف خانگی (آشامیدن – شستشو – تهیه غذا و …) صنعتی تجاری، اماکن عمومی و اتلاف و نشت آب

۲-مصارف کشاورزی و دامداری

۳- مصارف مربوط به رقیق کردن فاضلاب

۴- مصارف تولید نیرو

۵- مصارف تفریحی

۶- مصارف مربوط به پرورش ماهی و آبزیان

آلودگی آب سالم

ورود هر نوع ماده خارجی به آب که با روشهای ساده نتوان آن مواد را از آب حذف و آب را برای مصارف معمولی آماده کرد آلودگی آب می نامند. آب آلوده دشمن آب سالم است.

مهمترین منابع آلودگی آب عبارتند از :

۱- فاضلاب ها و پساب ها که به علت داشتن مواد آلی قابل فساد یا به همراه داشتن مواد سمی و ایحانا رادیو اکتیو، آب را آلوده می سازند.

۲- آلودگی های کشاورزی نظیر آلودگی آب ها به کودهای شیمیایی و حیوانی و نیز سموم دفع آفات نباتی و مانند آن.

۳- آلودگی هایی که از طریق گردش آب در طبیعت ممکن است اتفاق افتد. مثل آلودگی هایی که توسط مواد موجود در مسیر عبور آب ها و حتی لایه های مختلف زمین صورت می گیرد.

۴-آلودگی های حرارتی مثل اب های بسیار گرمی که در تاسیسات صنعتی ایجاد و به رودخانه ها وارد می شوند. این آب ها هم به علت حرارت بالا و هم فقدان اکسیژن محلول ممکن است مشکلاتی برای محیط زیست ایجاد نمایند.

در آموزش های اسلامی از آب سالم به عنوان بهترین نوشابه نام برده شده است و موکدا توصیه شده است. آشامیدن آب از سرچشمه و مانند اینها (یعنی دهان بر آب گذاشتن و بدون لیوان یا ظرفی اینگونه آب اشامیدن) اجتناب شود.  همچنین محل دسته لیوان یا ترک ظرف را محل تجمع میکروب ها دانسته و توصیه می شود به عدم آشامیدن آب از این محل. همچنین نسبت به آثار سوء آشامیدن آب های راکد جمع شده در بیابان ها، هشدار داده می شود .

مقالات مرتبط

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

تصفیه آب

تصفیه آب خانگی

تصفیه فاضلاب

نظر خود را به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو

دسته بندی ها

بالا