PH آب چیست و کاربرد آن در تصفیه آب و فاضلاب

PH آب چیست و کاربرد آن در تصفیه آب و فاضلاب

PH آب چیست؟

شاید کلمه pH را شنیده باشید که برای توصیف کیفیت آب آشامیدنی استفاده می شود، اما آیا می دانید معنی آن چیست؟

pH اندازه گیری ذرات باردار الکتریکی در یک ماده است. نشان می دهد که آن ماده چقدر اسیدی یا قلیایی (بازی) است. مقیاس pH از 0 تا 14 متغیر است:

PH آب اسیدی کمتر از 7 است. مواد اسیدی قوی می توانند PH 0 داشته باشند. اسید باتری در این دسته قرار می گیرد.

آب قلیایی دارای PH 8 یا بالاتر است. مواد قلیایی قوی، مانند لیمو، می توانند PH 14 داشته باشند.

آب خالص دارای pH 7 است و “خنثی” در نظر گرفته می شود زیرا نه کیفیت اسیدی و نه اساسی دارد.

چه PH برای آب آشامیدنی ایمن است؟

آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA) مسئول نظارت بر کیفیت آب آشامیدنی عمومی در سراسر ایالات متحده است.

pH کیفیتی نیست که تحت مقررات EPA قرار گیرد زیرا یک کیفیت زیبایی شناختی آب در نظر گرفته می شود. با این حال، این آژانس توصیه می کند که تامین کنندگان آب آشامیدنی شهری منبع آب خود را در pH 6.5 تا 8.5 نگه دارند.

 pH آب
pH آب

تغییر یا ناایمن pH به چه معناست؟

PH  آب شیرین در سراسر جهان بسته به الگوهای آب و هوا، فعالیت های انسانی و فرآیندهای طبیعی متفاوت است.

آب با pH بسیار کم یا زیاد می تواند نشانه آلودگی شیمیایی یا فلزات سنگین باشد.

آبی که در محدوده PH “ایمن” 6.5 تا 8.5 قرار نگیرد، به خصوص اگر قلیایی باشد، لزوما ناامن نیست. با این حال، آب بسیار قلیایی می تواند بو یا طعم ناخوشایندی داشته باشد و همچنین می تواند به لوله ها و وسایل حمل آب آسیب برساند.

آب اسیدی با pH کمتر از 6.5 احتمال بیشتری دارد که به آلاینده ها آلوده شود و نوشیدن آن را ناامن می کند. همچنین می تواند لوله های فلزی را خورده (حل) کند.

بسیاری از تامین کنندگان آب شهری به طور داوطلبانه PH آب خود را برای نظارت بر آلاینده ها آزمایش می کنند که ممکن است با تغییر pH نشان داده شود. وقتی آلاینده‌ها وجود دارند، شرکت‌های آب، آب خود را تصفیه می‌کنند تا دوباره برای نوشیدن بی‌خطر باشند.

سطوح pH آب معمولی

نوع سطح pH آب

آب لوله کشی متفاوت است. معمولا حدود 7.5

آب مقطر اسمز معکوس 5 تا 7

آب های بطری معمولی 6.5 تا 7.5

آب های بسته بندی شده با برچسب قلیایی 8 تا 9

آب اقیانوس حدود 8

باران اسیدی 5 تا 5.5

آب قلیایی: یک روند جدید

آب قلیایی در چند سال گذشته به یک آب آشامیدنی محبوب تبدیل شده است. برخی افراد می گویند که نوشیدن آب کمی قلیایی – با pH بین 8 تا 9 – می تواند سلامت شما را بهبود بخشد. آنها می گویند ممکن است شما را کندتر پیر کند، pH سالمی را در بدن شما حفظ کند و بیماری های مزمن مانند سرطان را مسدود کند.

علیرغم بسیاری از ادعاهای بهداشتی که توسط مصرف کنندگان و فروشندگان آب قلیایی بیان می شود، شواهد علمی کمی وجود دارد که آب قلیایی سالم تر از سایر انواع آب آشامیدنی باشد.

اما چند مطالعه وجود دارد که نشان می‌دهد آب قلیایی ممکن است برای سلامت افراد مبتلا به شرایط پزشکی خاص مفید باشد، مانند:

رفلاکس اسید (مطالعه 2012 منبع مطمئن)

فشار خون بالا، دیابت و کلسترول بالا (مطالعه 2001)

آب قلیایی بالا و الکترولیز شده نیز ممکن است پس از کم آبی ناشی از ورزش مفید باشد.

تحقیقات بیشتری برای حمایت کامل از یافته های این مطالعات کوچک مورد نیاز است.

آزمایش pH در خانه

تأمین‌کنندگان آب شهری معمولاً آب خود را در pH معمولی حدود 7 نگه می‌دارند، بنابراین معمولاً نیازی به انجام آزمایش خانگی خود نیست.

اما اگر متوجه شدید که شیرها و لوله های شما رنگ قرمز، سفید یا آبی زنگ زده ای به خود گرفته اند، ممکن است بخواهید خودتان قدم بردارید. این تغییر رنگ – و همچنین هرگونه تغییر رنگ آب آشامیدنی شما – نشانه خوردگی ناشی از آب اسیدی است. لوله های خورده شده باید توسط یک لوله کش حرفه ای بررسی و در صورت لزوم تعویض شوند.

آزمایش pH آب آشامیدنی در خانه نسبتاً آسان و ارزان است. تنها چیزی که نیاز دارید یک کیت تست خانگی است. اینها در اشکال مختلف و با قیمت های متفاوت وجود دارند.

برخی از محصولات تست pH با امتیاز بالا «قلم‌های» تست‌کننده کیفیت آب هستند. به سادگی قلم را در نمونه ای از آب آشامیدنی خود فرو کنید و چند لحظه بعد PH دقیق را دریافت کنید. دو مدل محبوب 7Pros و Jellas هستند.

اگر آب شما در محدوده توصیه شده EPA بین 6.5 تا 8.5 باشد، نیازی به اقدام نیست.

غذای آماده

اگر PH آب آشامیدنی شما خارج از محدوده ایمن است، وقت آن رسیده است که اقدام کنید. با شرکت آب آشامیدنی محلی خود تماس بگیرید تا آنها را در مورد یافته های آزمایش خود آگاه کنید.

آنها ممکن است برای آزمایش حرفه ای آب شما به محل اقامت شما مراجعه کنند. اگر آزمایش آنها نیز غیرطبیعی بود، باید با این وضعیت برخورد کنند. از آنجایی که pH اغلب نشانه آلودگی است، شرکت آب ممکن است آزمایش های متعددی را برای یافتن آلاینده های مختلف انجام دهد.

در عین حال، اگر مشکوک به مشکل در آب آشامیدنی خود هستید – خواه PH، بافت عجیب، طعم بد یا بوی بد – می توانید یک پارچ مانند آنچه توسط بریتا ساخته شده است خریداری کنید یا یک سیستم فیلتر در سینک آشپزخانه خود نصب کنید. PUR یک سیستم فیلتر محبوب دارد.

حتما با تامین کننده آب محلی خود در ارتباط باشید. برای حفظ کیفیت آب آشامیدنی خود، گزارش سالانه بخواهید.

نظر خود را به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو

دسته بندی ها

بالا